Elliegårdens Golden GlòFaxi

180317 Inträdesprov för blivande patrullhundar Ludvika
Salsa/ Sandra GK

180107 Startklass lydnad Nykvarns hundhall
Lexxie/ Marina 158,5p GK

171104 Inträdesprov för blivande patrullhundar
Aster/ Jenny GK

171022 Behörighetsprov, BH, Roslagens BK
Ögonblick/ Lovisa GK

170923 MH Mora BK
Merida känd mental status

171007 Apellklass spår Skellefteå BK
Örn/ Lena 189,5p Uppflytt

171001 Appellklass spår Knivsta BK
Lilja/ Lovisa 183,75p Uppflytt

170930 Mentaltest Gagnef- Floda BK
Menja 414p GK = korad
Oden 344p GK
Njord 335p GK

170917 Appellklass spår Södertälje BK
Electra/ Marina 171,5p GK

170917 Startklass lydnad Ljusdals BK
Lycka/ Bodil 144p GK

170916 UHP (uthållighetsprov) Gagnef- Floda BK
Menja/ Marie GK

170909 Startklass lydnad Eskilstuna
Lilja/ Lovisa 132p GK

170902 Lägre klass spår Örebro riksmästerskap för hovawart
Menja/ Marie 404,5p GK = SPH1

170901 Startklass lydnad, Örebro riksmästerskap för hovawart
Menja Marie 136p GK
Lycka/ Bodil 131p GK

170816 Startklass lydnad Skultuna BK
Lilja/ Lovisa 174,5p uppflytt

170812 Lägre klass spår Degerfors BK
Ögonblick/ Lovisa 384p GK= SPH1

170806 Startklass lydnad Södertälje BK
Electra/ Marina 128,5p GK

170805 Startklass lydnad Eskilstuna BK
Lilja/ Lovisa 152p GK 

170719 Startklass lydnad Sala BK
Lilja/ Lovisa 155,5p GK

170721 MH Södertälje BK
Electra Känd mental status

170715 Öppenklass Viltspår
Lin/ Malin 1:a pris

170701 Startklass lydnad Roslagens BK
Lilja/ Lovisa 125p GK

170614 Startklass lydnad Waxholms BK
Lilja/ Lovisa 169,5 p Uppflytt

170604 Högre klass spår Ragunda BK
Xienna/ Micke 455,75p GK

170604 BPH (Beteende- och Personlighetsbeskrivning Hund)
Idun Genomförd med skott

170602 Startklass lydnad Skellefteå BK
Örn/ Lena 175,5p Uppflytt

170527 Appellklass spår Njurunda BK
Menja/ Marie 188,5p Uppflytt

170513 Inträdesprov för blivande sjöräddningshundar i Umeå
Mistel/ Henric GK

170506 MT Vallentuna
Ögonblick 380p GK = Korad

170506 MH Nynäshamn 
Scott Känd mental status 

170506 MH Sveg
Rex
Triton
Turner
Trek
Bell
Samtliga känd mental status

170305 Nosework doftprov Eukalyptus och Lavendel
Idun/ Maria GK

161105-06 Certprov för blivande patrullhundar, Härnösand
Mistel/ Lena GK

161105 Inträdesprov för blivande patrullhundar
Idun/ Maria GK

161022 Appellklass rapport Eskilstuna BK
Ögonblick/ Lovisa 253p uppflytt

161009 Appellklass spår Österåkers BK
Ögonblick/ Lovisa 211p GK

161002 MT Gagnef- Floda BK
Örn 369p GK= Korad
Ögonblick 272p ej GK
Ötzie 243p ej GK
Özzy 211p ej GK
Öka bryter

161001 MH Ö. Härjedalens BK Känd mental status och skottfasta hundar
Lupin
Aster
Humle
Lilja
Lin

160925 Botkyrka BK appellklass rapport
Ögonblick/ Lovisa 170,5p GK

160821 MH (mentalbeskrivning hund) Vallentuna BK
Edda Känd mental status

160807 SSRK/JH Anlagsklass viltspår domare: Rikard Zetterholm
Lin/ Malin GK

160803 Järvsö BK, Lydnadsklass I
Kessu aus Vinkona/ Doris 164p = LPI

160706 Järvsö BK Lydnadsklass I
Kessu aus Vinkona/ Doris 164,5p 1:a pris

160605 Appellklass spår Skellefteå BK
Örn/ Lena 177p GK

160528 Lägre klass spår Ö.Härjedalens BK
Lycka/ Bodil 305,25p GK

160516 Inträdesprov för blivande patrullhundar, Härnösand
Mistel/ Lena GK

160508 Mentalbeskrivning hund MH Östra Härjedalens BK
Idun
Menja
Saga
Oden
Njord
Alla med känd mental status

160506 Lydnadsklass I Strängnäs BK
Ögonblick/ Lovisa 162p 1:a pris

160124 Nosework Täby
Edda/ Louise GK doftprov Nosework Eukalyptus och Lagerblad

151213 Lydnadsklass I Österåkers BK
Åskvigg Mia 172,5p, 1:a pris

151123 Öppenklass viltspårprov
Åskvigg/ Mia GK

151126 Nosework Vallentuna
Ögonblick/ Lovisa GK klass I Eukalyptus

151121 Nosework Sundsvall
Menja/ Marie GK klass 1 Eukalyptus, GK klass 2 Lagerblad

151021 SVETEK Sollentuna
Ögonblick/ Lovisa Viltspårprov Öppen klass 1:a pris = Svensk Viltspårchampion SEVCH

151016 SVETEK Sollentuna domare: Göran Ädel
Ögonblick/ Lovisa Viltspårprov Öppen klass 1:a pris

150929 Lohärad Stockholms läns Dreverklubb Domare: Leif Henriksson
Ögonblick/ Lovisa Viltspårsprov Öppenklass 1:a pris

150927 Appellklass spår Ö. Härjedalens BK
Erla- Lycka von Hove- Trönnes/ Bodil 226,5p Uppflytt

150924 Lydnadsklass I Ö. Härjedalens BK
Kessu aus Vinkona/ Doris 167p

150913 BPH Östra Härjedalens BK
Viska Genomförd med skott

150626 Anlagsprov viltspår, Svenska Weimaranerklubben, Nyhem
Ögonblick/ Lovisa GK

150607 Anlagsprov viltspår
Åskvigg/ Mia GK

150503 Nordiska hund
Ögonblick/ Lovisa Godkända som pyroteknikhundsekipage

141031- 141101 Certprov för blivande tjänstehundar/ patrullhundar Göteborg
Årras/ Anders GK

141025 MH Stockholmstrakten
Öka

141018 MH Östra Härjedalens BK
Önska
Ösa
Örn
Ögonblick
Özzy
Ötzie
Änzo
Mont Blanc Kralowska Straz

140927 Appellklass spår Stockholmstrakten
Mia/ Åskvigg 248,25p Uppflytt

140919 Lydnadsklass III riksmästerskapet för hovawart, Södertälje
Vessla/ Björn 270p 1:a pris, 1:a plac, riksmästare i lydnad 2014

140907 Certprov för blivande tjänstehundar/ patrullhundar
Ålex/ Charlotte GK

140824 Lägre klass patrullhund Östersunds BK
Xienna/ Micke 474p Uppflytt

140503 Korning (mental- och exteriördel) Värmdö BK
Åskvigg Korad 353
Ålex MT 263, KG exteriör
Årras Korad 388
Åddy Korad 374
Åthello Korad 417
Åbelix Korad 320
Lycka GK exteriör
Ö- kullens pappa Sigge Korad 409

140501 Lydnadsklass I 167,5p = LPI
Xilly/ Bodil

140322 GK inträdesprov för blivande patrullhundar
Årras/ Anders

140112 GK inträdesprov för blivande patrullhundar
Ålex/ Charlotte

131116 Exteriörbeskrivning Åstorp beskrivare: John Örvill
Zeb= Nu fått titeln KORAD

131110 Lägre klass spår, Göteborg
Unik/ Mikaela 410p GK

131101 Exteriörbeskrivning Kramfors beskrivare: Nina Karlsdotter
Yambo= nu fått titeln KORAD

131005 MH Ockelbo BK
Erla- Lycka von Hove- Trönnes Känd mental status

130921 Lydnadsklass I Ö. Härjedalens BK
Xilly/ Bodil 171p

130907 Mentaltest Hammarö
Zeb 478p

130818 Appellklass spår Enköpings BK 
Unik/ Mikaela 224,75p Uppflytt

130811 Patrullhunds- SM Marma
Xienna/ Micke 23 plac

130711 Mentaltest Örnsköldsvik
Yambo 397p GK

130621 Viltspår öppen klass Östersund
Niva/ Micke 1:a pris = Svensk viltspårchampion SE vch

130616 Viltspår öppen klass Östersund
Niva/ Micke 1:a pris

130615 DM för patrullhundar Mellannorrlandsdistriktet
Xienna/ Micke 1071p 2:a placering

130601 Mentaltest Korning Hovawartklubben Stockholmstrakten
Zimba 351p GK
Zorro 303p GK

121028 Mentaltest korning Boxerklubben Örebro
Yin 349p GK

121027 Mentaltest korning Hovawartklubben Täby
Kessu 401p GK samt gk exteriörbeskrivning = Korad

121013 LydnadsklassI Östersunds BK
Xienna/ Micke 161p

120915 Lydnadsklass I Ö. Härjedalens BK
Xilly/ Bodil 170,5p och klassvinst

120915 Korningens exteriördel
Yster GK därmed Korad

120914 Lydnadsklass I Riksmästerskapet för hovawart Ludvika
Vixxie/ Anki 185p klassvinst och därmed LPI

120909 Korningens mentaldel Hammarö BK
Yster 335p GK

120908 Mentalbeskrivning hund (MH) Sveg Samtliga genomfört med GK skott och känd mental status
Årca
Ådessa
Åskvigg
Åddy
Ålex
Åthello
Åkey
Årras
Åbelix

120701 Anlagsklass Viltspår
Vixxie/ Anki GK

120616 Korningens mentaldel Fagersta BK
Xarek 351p GK

120606 Lydnadsklass II Göteborg/ Mölndal BK
Vessla/ Björn 163p = LPII

120603 Lägre klass spår Råhagens BK
Vessla/ Björn 423,5p Uppflytt

120526-27 Certprov för patrullhundar Ludvika BK
Kessu aus Vinkona/ Doris GK

120519 Lägre klass patrullhund Ljusdals BK
Xilly/ Bodil 371p GK

120428 Korningens mentaldel Örebro BK
Xilly 398p GK

120421 Lägre klass patrullhund Edsbyns BK
Xilly/ Bodil 362p GK

120405 Lydnadsklass II Kungälv
Vessla/ Björn 162,5 1:a pris

120312 Inträdesprov för blivande patrullhundar
Zorro GK

120204 Lydnadsklass II Falkenberg
Vessla/ Björn 160,5p 1:a pris

111211 GK inträdesprov för blivande patrullhundar
Zeb/ Elisabeth

111119-20 Certprov för patrullhundar/ tjänstehundar
Zimba/ Carina GK

110910- 11 Tjänstehunds-SM för patrullhundar Marma
Xienna/ Micke 906p 19:e plats

110910 MH Gangnef- Floda hovawartklubben
Kessu aus Vinkona
Zorro
Zeb
Zimba

110621 Anlagsklass Viltspår
Viska/ Cecilia GK

110612 Tjänstehunds- DM bevakning i Mellannorrlandsdistriktet
Xienna/ Micke 965p 1:a plac därmed  kvalificerade till SM i september

110608 Lydnadsklass I Hofors BK
Vinna/ Sandra 167,5p = LPI

110515 Mentaltest Hovawartklubben, Gagnef- Floda BK
Viggo 327p GK
Xendo 393p GK Korad
Xarek 287p ej GK
Xapp 352p GK
Xa 435p GK Korad

Följande hundar har fått godkänt inträdesprov för blivande försvarsmaktshundar och har påbörjat sin utbildning
Zimba
Kessu aus Vinkona

110122 Lydnadsklass I Ludvika BK
Vinna/ Sandra 167p, 1:a pris

101107 Appellklass spår Kungälvs BK
Vessla/ Björn 253,5p Uppflytt

101017 MH Hovawartklubben Dala- Floda
Samtliga i Y- kullen har genomfört med 1:or på skott
Yambo
Yster
Yin
Yra

101016 Mentaltest hovawartklubben Dala- Floda
Xienna 454p GK
Xilly 245p ej GK
Vicko 308p GK
Vessla 382p GK
Vixxie 346p GK
Vega 346p GK
Vinna 316p GK
Viska 271p ej GK

101009- 10 Certprov för försvarsmaktshundar Sveg
Xilly/ Bodil GK

101010 Lydnadsklass I Kungälv BK
Vessla/ Björn 173p, 1:a pris = LPI

101009 Bruksprov Finland
Rudi/ Helena Brukshundmästare, EK3 269p

100925- 26 Certprov för försvarsmaktshundar Östersund
Xienna/ Micke GK

100924 Lydnadsklass I Göteborg- Mölndals BK
Vessla/ Björn 169p

100910 Lydnadsklass I Riksmästerskapet i Vårgårda
Vessla/ Björn 188p
Vinna/ Sandra 179,5p

100815 Lägre klass sök Östersund BK
Xienna/ Micke 484p Uppflytt

100801 Lydnadsklass II Södertälje BK
Unik/ Mikaela 168p 1:a pris

100711 Elitklass spår Järvsö BK
Niva/ Micke 570,5p Certpoäng

100619 Öppenklass viltspår (nattprov)
Miraya/ Marina 42p 1:a pris

100609 Lydnadsklass I Hofors BK
Vixxie/ Anki 167,5p 1:a pris

100606 Lägre klass spår V:a Medelpads BK
Xienna/ Micke 467p Uppflytt

100605 Appellklass spår Sala BK
Vixxie/ Anki 181p GK

100523 Lydnadsklass III, Forserums BK
Quinne/ Malin 263,5p 1:a pris = LPIII

100521 Appellklass spår Östersund
Xienna/ Micke 226p Uppflytt

100513 Brukshundprov Etsintäkoe EK2 Finland
Rudi/ Helena 1:a pris 276p

100313 Lydnadsklass I Edsbyn
Vixxie/ Anki 164p 1:a pris

091114-15 Certprov för försvarsmaktshundar i Uddevalla
Vinna/ Sandra GK

091101 EK1 generalprov för brukshundar  (spår, sök, uppletande, lydnad m.m.) Finland
Rudi/ Helena 269p av 300p godkänd

091018 Lägre klass sök
Rufus/ Kerstin 433p GK

091018 MH (mentalbeskrivning) Dala- Floda BK beskrivare: Kent Andersson
Xendo
Xarek
Xaico
Xapp
Xigge
Xienna
Xa
Xakka
Xilly
Hela kullen har genomfört med GK skott.

090926 Appellklass sök Järvsö BK
Xienna/ Micke 176p GK

090919 Elitklass spår (JK3), Finkland
Rudi/ Helena 295p av 300 Blev därmed Finsk spårmästare 2009 och Finsk brukshundmästare 2009 för hovawart

090919 Apellklass spår Ludvika
Vinna/ Sandra 224p Uppflytt

090913 Lydnadsklass III Forserum
Quinnie/ Malin 262p 1:a pris

0909? Anlagsprov för blivande försvarsmaktshundar
Viggo GK

090821 Anlagsprov för blivande försvarsmaktshundar
Viska GK
Vicko GK

090617 Viltspår anlagsklass, Bavlinge domare: Roland Johansson
Unik/ Mikaela GK

090613 Högre klass spår RM i Hofors
Mexxi 441,5p GK
Miraya 421p GK

090606 Lydnadsklass III Nässjö BK
Quinnie/ Malin 256,5p 1:a pris

090604 JK2 Spårtävling motsvarande högre klass i Finland
Rudi/ Helena GK och får tävla i nästa klass

090523 Appellklass spår Mora BK
Vixxie/ Anki 216p GK

090510 Högre klass spår Södertälje BK
Miraya/ Marina 431,75p GK

090426 Spårtävling motsvarande lägreklass Finland
Rudi/ Helena JK1 (får fortsätta tävla i nästa klass)

090425 MH i Gävle
Följande deltog med gk skott och känd mental status. Sammanställning kan ses i bloggen.
Vicko
Viggo
Viska
Vega
Vessla
Vinna
Vixxie

090419 Lägre klass spår Tranås
Uma/ Linda 411p GK

081220 Anlagsprov för försvarsmaktshund (bevakning)
Vinna GK

081012 Elitklass sök Finland
Rudi/ Helena GK elitklass sök= titeln HK3

080921 Lägre klass spår Borås
Oona/ Maria 562p Uppflytt

080921 Korning hovawartklubben Gävle
Uma 449p GK
Unik 227p ej GK
Urax 203p ej GK
Unixx bryter
Tellus 283p ej GK
Texx 296p ej GK
Skaija 332p ej GK pga skott

080914 Högre klass spår Gangnef- Floda BK
Qenzo/ Thor 446p GK

080906 Högre klass  sök (HK2 Finland)
Rudi/ Helena 1:a pris (uppflyttad)

080831 Högre klass spår Falu BK
Qenzo/ Thor 464p GK

080830 Lydnadsklass II Aneby BK
Quinnie/ Malin 186p = därmed LPII

080607 Lydnadsklass II Tidaholms BK
Quinnie/ Malin 172,5

080523 Lydnadsklass II Ulricehamns BK
Quinnie/ Malin 176p

080823 Elitklass spår Ö. Härjedalen
Niva/ Micke 564,75p CERT = därmed Svensk Brukschampion

080816 Appellklass sök
Ida/ Anna 222p GK

080809 Högre klass spår Mora BK
Qenzo/ Thor 450p GK

080802 Elitklass spår V. Medelpad
Niva/ Micke 529,5p Certpoäng

080727 Lydnadsklass I
Rufus/ Kerstin 171p

080713 Elitklass spår Järvsö
Niva/ Micke 549,25p Certpoäng

080626  Lydnadsklass I Södertälje
Unik/ Mikaela 172p därmed LPI

080626 Lydnadsklass II Södertälje
Miraya/ Marina 170,5p

080618 Lydnadsklass I
Unik/ Mikaela 160p

080608 Elitklass spår Storuman
Niva/ Micke 535,5p GK

080607- 08 Cert prov för försvarsmaktshund bevakning
Pascal/ Jonny GK

080607 Elitklass spår Skellefteå
Niva/ Micke 565,5p Certpoäng

080525 Elitklass spår Örnsköldsvik
Niva/ Micke 510, 75p GK

080518 Elitklass spår Östersund
Niva/ Micke 565,5p CERT

080518 Lägre klass spår
Uma/ Linda 435p GK

080517 Lägre klass spår Föllinge Krokom
Hova Bonde's Izac 370p GK

080504 Söktävling Finland (nivå typ lägre klass)
Rudi/ Helena 269p Uppflyttad till högre klass

080426 BH- prov (IPO-BH) Schäferhundklubben OG Simonstorp
Uma/ Linda GK

080416 Lydnadsklass I
Unik/ Mikaela 167p

080329 Mentaltest Finland
Rudi 184p GK