Nuch LPI Nv-95
Elliegårdens Black Fhidji

RESULTAT UTSTÄLLNING 


171217 SKK Int Stockholm, Svensk vinnarutställning. Domare: Carsten Birk, Danmark
Tango VG junkl
Trek Exc:1 ökl, CK, 1 bhkl, CACIB, BIR SE V-17
Turner Exc:2 ökl, CK
Triton Exc:3 ökl
Salsa VG: 3 junkl
Samba Exc: 1 junkl, SE JV-17
Electra Exc:1 ökl, CK, 1 btkl, CACIB, BIM, SE V-17
Xilly Exc:1 vetkl, CK, 3 btkl, BIR- veteran, SE VV-17
Elliegården bästa uppfödargrupp

171112 Gagnef- Floda BK Insjön Domare: Sonny Ström
Tango 1 vakl, HP, BIM- valp
Salsa 2 vakl, HP
Trek Exc:2 ukl
Menja VG:2 bkl
Ögonblick VG:3 bkl

171111 Nedansiljans BK Insjön, Domare: Nina Karlsdotter
Bolero 1 vakl, HP, BIM- valp
Charleston opl vakl
Tango 3 vakl, HP
Jenka 3 vakl
Salsa 4 vakl
Samba 2 vakl, HP
Hp uppfödarklass 2:a bästa grupp
Trek Exc:3 ukl
Turner Exc:1 ukl, CK, 2 bhkl, BIS-4 unghund
Åthello Exc:1 ökl, CK, 3 bhkl
Menja VG:3 bkl
Ögonblick VG:2 bkl
Xilly Exc:1 vetkl, CK, 1 btkl, BIM, BIS-1 veteran

170916 SBK Ö. Härjedalen domare: Hans Almgren
Humle G ökl
Lin Exc: 1 ökl, CK, 1 btkl, BIM
Xilly Exc:1 vetkl, CK, 2 btkl, BIR- veteran, BIS 2- veteran

170916 Valputställning Karlskoga domare: Fredrica Rönnqvist
Samba 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG-4 valp

170916 SBK Nordmaling domare: Nils Molin
Bell VG ukl

170903 Riksmästerkap hovawart Örebro domare: Michael Kunze, Tyskland och Sonny Ström
Disco 1 vakl, HP, BIM- valp
Tango 2 vakl, HP
Charleston 4 vakl
Salsa 1 vakl, HP, 2 bästa tikvalp
Samba 2 vakl
BIS uppfödargrupp valp
BIS avelsklass valp
Trek Exc:2 ukl
Yster VG:2 vetkl
Electra Exc:2 ukl, CK
Menja VG ökl + GK exteriörbeskrivning
Ötzie VG ökl
Xilly Exc: opl vetkl
4 bästa uppfödargrupp med HP

170813 SKK Överkalix domare: Martin Johansson
Lupin Exc:1 ökl

170805 SKK int Svenstavik
Lin Exc:1 ökl, CK, 1 btkl, BIR, cacib

170715 SBK Gävle domare: Helen Hegarty, Irland
Disco 2 vakl, HP
Tango 1 vakl, HP, BIM- valp
Salsa 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS- 3 valp
HP Uppfödargrupp, BIS uppfödargrupp

170611 Sv Hovawartklubben Leksand domare: Tapio Eerola, Finland
Trek Exc:1 CK ukl, 2 bhkl, BIS- unghund
Turner VG:2 ukl
Electra Exc:1, ukl, CK, 4 btkl, BIM- unghund
Xilly Exc:1 vetkl, CK, BIS- veteran
Uppfödarklass HP andra bästa grupp

170506 Sv Hovawartklubben Åkersberga domare: Yvonne Brink
Scott Exc:1 junkl, CK, BIM- junior
Triton Exc:2 junkl
Trek Exc:1 ukl, CK, 2 bhkl, BIS- unghund
Aster Exc:2 ukl, CK
Electra Exc: 1 junkl, CK, 1 btkl, BIS- junior, BIS
Lilja Exc:1 ukl, BIM- unhund
Xilly Exc:1 vetkl, CK, Bästa veteran, 3 btkl, BIS- veteran
Bästa uppfödargrupp!

161203 SKK Svensk vinnarutställning Stockholm domare: Markku Kipinä, Finland
Triton Exc:1 junkl, CK, 1 bhkl, BIM därmed SJV-16 och SV-16
Electra Exc:1 junkl, CK, 1 btkl, BIR därmed SJV-16 och SV-16
Lin Exc:1 ukl
Lycka G bkl

161202 SKK Lilla Stockholm domare: Bo Skalin
Electra Exc:2 junkl
Lilja Exc:1 unkl, CK
Lycka VG:3 bkl

161120 SBK Gagnef- Floda BK domare: Bo Wiberg
Trek Exc:1 junkl, CK, 2 bhkl, BIS-3 junior
Merida Vg:1 junkl
Lycka Exc:2 bkl
Vinna Exc:1 vetkl, BIS-3 veteran.

161119 SBK Nedansiljans BK domare: Elina Hapaaniemi, Finland
Trek VG:2 junkl
Turner Exc:1 junkl, BIS- 2 junior
Yster G
Idun VG ökl
Lycka VG bkl
Vinna Exc:1 vetkl, CK, 2 btkl, BIS-1 veteran
Bästa uppfödargrupp med HP, BIS-1 uppfödargrupp

160925 SBK Eskilstuna domare: Yvonne Brink
Triton Exc:1 junkl

160924 Korningens exteriördel
Örn GK

160918 SBK Ljusdal domare: Yvonne Brink
Erla- Lycka von Hove- Trönnes Exc:1 bkl, CK, 1 btkl, CERT, BIR= fullcertad

160917 SBK Ö. Härjedalen domare: Frank Christiansen, Norge
Erla- Lycka von Hove- Trönnes Exc:1 bkl, CK, 1 btkl, CERT, BIM
Mont Blanc Kralowska Straz VG:1 ökl
Viska Exc:1 vetkl, BIR- veteran, BIS- veteran

160827 Norsk rasspecial i Ål domare: Eva Presisinger, Tyskland
Bianchi Exc: 2 junkl

160806 SKK int Svenstavik domare: Marianne Holm, Finland
Viska Exc:1 vetkl, Bästa veteran

160806 Korningens exteriördel Södertälje BK
Ögonblick GK

160731 Moss g Omegn hundeklubb domare: Dave Weller
Bianchi BIR- valp

160723 SKK Int Köping domare: Stefan Sinko
Lilja Exc:1 junkl, CK, 2 btkl
Ögonblick Exc:1 ökl, CK, 1 btkl, BIM, CACIB

160619 Riksmästerskap Rättvik domare: Beatrice Holder, Tyskland
Rex opl vakl
Scott 4 HP vakl
Trek 1 vakl, HP, BIM- valp...
Turner 3 vakl, HP
Triton 2 vakl HP
Bell 3 vakl HP
Bianchi 2 vakl HP
Electra 1 vakl, HP, BIS- valp
Bästa uppfödargrupp valp
Oden VG:1 ukl
Åskvigg VG:3 ökl
Lin Exc: opl junkl
Lilja Exc:3 junkl, CK
Menja VG:2 ukl
Erla- Lycka von Hove- Trönnes Exc:1 bkl, CK, 3 btkl, CERT
Xilly Exc:opl chkl
Vinna KEP vetkl (haltade)
Viska Exc:1 vetkl, CK, 1 btkl, BIS- veteran, BIS, Riksmästare
4 bästa uppfödargrupp med HP

160618 SKK int Leksand domare: Benny Blid von Schedwin
Trek 1 vakl, HP, BIR- valp
Electra 1 vakl, HP, BIM valp
Lin Exc:1 junkl, CK, 3 btkl
Vinna Exc:1 vetkl, CK, 4 btkl, BIR- veteran

160508 Rasspecial Södertälje domare: Jens Myrman
Triton 1 vakl, HP, BIS- valp
Electra 1 vakl, HP, BIM- valp
Humle Exc:1 junkl

160508 SBK Timrå domare:
Rex 1 vakl, HP, BIR- valp

160507 Sundsvalls BK domare: Yvonne Brink
Rex 1 vakl, HP, BIR- valp
Mistel Exc:1 junkl
Lin Exc:1 junkl, CK, 2 btkl
Menja G ukl
Erla- Lycka von Hove- Trönnes Exc:1 ökl, CK, 1 btkl, BIR, BIS- 4

160409 Ludvika domare: Joel Lantz
Trek 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG-3 valp

151227 Dalarnas KK Mora domare: Titti Wickström
Humle 1 vakl. HP, BIR- valp

151213 Stora Stockholm domare: Jörgen Hindse Madsen, Danmark
Unik VG:3 vetkl
Menja VG:4 junkl
Vinna EXC:2 vetkl, CK

151129 Bodens Lokala Kennelklubb domare: Gunnar Nordin
Lupin 1 vakl, HP, BIR- valp

151114 SBK Nedansiljans BK, Rättvik domare: Maritha Östlund Holmsten
Aster 1 vakl, HP, BIR- valp
Mistel 2 vakl, HP
Humle 3 vakl, HP
Lilja 1 vakl, HP, BIM- valp
Lin 2 vakl, HP
Avelsklass HP
Uppfödarklass HP
Menja VG junkl
Ögonblick VG ökl
Xilly Exc:1 chkl, CK
Vinna Exc:1 vetkl, CK, 4 btkl, BIR- veteran, BIS- 4 veteran
Uppfödarklass HP, Bästa grupp, BIS- 3 uppfödargrupp

151003 Hundhuset Luleå domare: Eva Wikermo
Lupin 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS 3- valp

150927 FKK Åland domare: Maret Kärdi, Estland
Vinna Exc:1 bkl

150920 SBK Ljusdal domare: Gunilla Skallman
Menja Exc:1 junkl

150919 SBK Ö. Härjedalen domare: Bo Wiberg
Mont Blanc Krelowska Straz G ökl
Menja VG junkl
Xilly Exc:1 chkl, CK, 1 btkl, BIR, BIS- 4 bruksmeriterade

150712 SBK Gävle domare: Michalis Tsiarlis, Cypern
Menja Exc:2 junkl

150614 Rasspecial Avesta domare: Kurt Nilsson
Zorro Exc:2 ökl
Idun VG:2 junkl
Menja VG:1 junkl
Ögonblick VG:2 ukl
Xilly Exc:2 chkl, CK
Elliegården blev Bästa uppfödargrupp med HP

150503 SBK Härnösand domare: Giorgio Apostolov, Bulgarien
Menja 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS-4 valp

150502 SBK Timrå domare: Harto Stockmari
Menja 1 vakl, HP, BIR- valp

150502 Hovawartklubben Södertälje domare: Elisabeth Dietchi
Edda 2 vakl

150420 SKK Västerås domare Petra Junehall
Unik Exc vetkl, BIR- veteran

141213 Stora Stockholm domare: Per Svarstad
Unik Exc:2 vetkl

141115 Dogs4all Lilleström Norge domare: Per Kr Andersen
Unik Exc:1 vetkl, CK, 4 bhkl, BIM- veteran = Nordisk veteranvinnare 14

141114 SBK Nedansiljans BK domare: Fredrik Norgren
Ålex Exc:1 bkl
Lycka Exc:2 ökl, CK, 2 btkl

141113 Dogs4all, Lilleström Norge domare: ?
Unik Exc:3 vetkl

140928 FKK Åland int domare: Marja Mäkinen
Unik Exc bkl, CK, 2 bhkl, CERT, CACIB

140928 SBK Ljusdal domare: Hans Almgren
Änzo Exc:1 ukl

140920 SBK Ö. Härjedalen domare: Kenneth Edh
Mont Blanc Kralovska Straz Exc:1 ukl, CK, 1 bhkl, BIR

140720 SKK Askersund domare: Hans- Erhard Grüttner
Ögonblick VG.1 junkl
Öka VG:2 junkl

140615 IHF- utställning/ rasspecial Falun domare: Maritha Östlund Holmsten
Özzy VG junkl
Mont Blanc Krelovska Straz VG junkl
Kessu aus Vinkona EXC:4 chkl, CK
Unik EXC:3 vetkl
Önska VG junkl
Ötzie EXC junkl
Erla- Lycka von Hove- Trönnes EXC: opl ökl, CK
Vessla Exc:opl chkl
Vinna Exc: opl chkl
Xilly Exc:opl chkl
3:e bästa uppfödargrupp med HP

140614 SKK Avesta domare: Leni Finne, Finland
Unik EXC:2 vetkl, CK

140531 SKK Norrköping domare: Tino Pehar, Kroatien
Unik 1 vetkl, CK, 1 bhkl, BIR, BIR- veteran

140510 Valputställning Åbyn/ Byske domare: Margareta Forsman
Örn 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS-1 valp

140504 Utst Finland, domare: Suncica Lazic, Serbien
Rudi Exc vetkl, CK, 1 bhkl, CERT, BIM

140426 SKK Västerås domare: Carl Gunnar Stafberg
Unik Exc:1 bkl, CK, 2 bhkl, CERT = fullcertad

140405 Ludvika BK inoff utst domare: Roland Fors
Önska 1 vakl, HP, BIR- valp

140308 Hovawartklubbens Inoff utst i Rättvik domare: Jan Ericsson
Önska 1 vakl, HP, BIR- valp
Ögonblick 3 vakl
Ötzie 4 vakl
Yin 5 vuxenklass
Reiki 1 veteranklass, HP, 2 btkl, BIR- veteran, BIS- 3 veteran

140307 SKK Strängnäs domare: Eva Liljeqvist Borg
Unik Exc bkl, CK, 1 bhkl, CERT, BIM

140118 Malungs Lokala Kennelklubb domare: Anita Whitmarsh
Ötzie 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG-1 valp

140111 Valputställning Stockholm domare: Annika Ulltveit- Moe
Ögonblick 1 vakl, HP, BIR- valp

131117 SBK Dala- Floda domare: Kenneth Edh
Mont Blanc Kralovska Straz 1 vakl, HP, BIR- valp
Zimba VG:2 bkl
Unik Exc:1 bkl, CK, 1 bhkl, CERT, BIR, BIS-3 bruksmeriterade
Ålex Exc:1 ökl
Kessu aus Vinkona Exc:1 chkl, CK, 2 bhkl
Erla- Lycka von Hove-Trönnes VG:2 ukl

131116 SBK Åstorp domare: Jörgen Hindse Madsen, Danmark
Zeb Exc ökl

131116 SBK Nedansiljan domare: Bo Wiberg
Mont Blanc Kralovska Straz 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS-3 valp
Zimba Exc:1 bkl, CK, 2 bhkl, CERT
Åthello Exc:1 ökl, CK, 3 bhkl
Kessu aus Vinkona Exc:1 chkl, CK, 1 bhkl, BIR
Erla- Lycka von Hove-Trönnes Exc:2 ukl, CK, 3 btkl

130928 SBK Gävle domare: Natalja Skalin
Mont Blanc Kralovska Stras 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS- 2
Kessu aus Vinkona Exc:1 chkl, CK, 1 bhkl, BIR, BIG- 4

130921 SBK Ö.Härjedalen domare: Per Kr Andersen
Mont Blanc Kralovska straz 1 vakl, HP, BIR- valp
Kessu aus Vinkona Exc:1 chkl
Xilly Exc:1 bkl, CK, 1 btkl, CERT, BIR, Därmed champion, BIS-4 bruksmeriterade

130915 SBK Umeå domare: Benny Blid von Schedwin
Änzo Exc:1 junkl, CK, 1 bhkl, BIR

130914 SKK Int Gimo Domare: Friedrika Kappacher, Tyskland
Unik Exc:1 ökl, CK, 1 bhkl, cacib, BIM

130908 Rasspecial IHF- utstställning Norge domare:?
Mont Blanc Kralovska Straz 1 vakl, HP, bästa hanvalp, BIM- valp
Kessu aus Vinkona exc, CK bkl

130831 Riksmästerskap för hovawart Tånga Hed domare Michael Kunze, Tyskland
Vessla Exc chkl

130824 SKK Backamo domare: Paolucci Gerardo
Vessla Exc:1 bkl, CK, 2btkl, CERT= Svensk utställningschamion

130810 SKK Askersund domare: Kenneth Edh
Ålex Exc:1 ökl, CK, 1 bhkl, BIM

130713 SKK Tvååker domare: Oliveira Rui, Portugal
Vessla Exc:1 bkl, CERT, 2 btkl

130629 SBK Örebro domare: Maritha Östlund Holmsten
Ålex Exc ökl

130616 Hovawartspecial Rättvik domare Pia Prahl
Åbelix VG ökl
Ålex VG ökl
Åthello Exc:1 ökl, CK, 1 bhkl, BIS
Zorro Exc:2 ökl
Zimba VG bkl
Kessu aus Vinkona Exc: 2 chkl, CK, 3 bhkl
Erla- Lycka von Hove- Trönnes Exc:2 junkl
Xilly Exc:1 bkl
Viska VG ökl
Vinna Exc:2 chkl, CK, 4 btkl
BIS- uppfödargrupp
Zorro GK exteriörbeskrivning och har därmed titeln Korad

130615 SKK int Avesta domare: Karl- Erik Johansson
Zorro VG ökl
Xilly Exc:1 bkl, CK, 1 btkl, CERT, BIR

130526 SKK Int Österbybruk domare: Dupas Jean Jaques
Xa Exc

130509 Valputställning Umeå domare: ?
Änzo 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 2 valp

130509 SBK- utställning Nora domare: Rodi Hübentahl
Ålex VG ökl
Zimba VG bkl
Yin VG ökl
Vinna Exc:1 chkl, CK, 1 btkl, BIR

130505 Hovawartklubbens rasspecial i Österåker domare: Petra Junehall
Åskvigg Exc:2 ökl
Ålex VG ökl
Yin G ökl, GK korningens exteriördel (har nu titeln KORAD)
Vinna CK:1 chkl

121110 Nedansiljans BK domare: Åke Cronander
Erla- Lycka von Hove- Trönnes 1 vakl, HP, 2 bästa tikvalp
Åthello Exc:1 ukl, BIS- 3 unghund

120916 Riksmästerskap Ludvika domare: Anita Whitmarsh
Erla- Lycka von Hove- Trönnes 1 vakl, HP, BEST IN SHOW- valp
Ålex VG junkl
Åthello VG junkl
Zimba VG bkl
Xarek exc:1 ökl, CK, 2 bhkl
Kessu aus Vinkona exc:2 chkl, CK, 4 bhkl
Ådessa G ukl
Årca VG ukl
Vessla exc:1 bkl, CK, 1 btkl, CERT, IHF- cert, BEST IN SHOW
Xilly VG bkl
Viska exc:1 ökl, CK
Yin VG ökl
Vinna exc:2 chkl

120915 SBK- utställning Sveg domare: Yvonne Brink (Bo Wiberg final)
Erla- Lycka von Hove- Trönnes 1 vakl, HP, BIR- valp, BEST IN SHOW- valp
Årca VG ukl
Xilly Exc:1 bkl
Viska Exc:1 ökl

120902 SKK Högbo int domare: Martin Croeser, Sydafrika
Kessu Exc:1 chkl, CK, 1 bhkl, cacib, BIR

120901 SKK Högbo int domare: Hans Müller
Kessu Exc:1 chkl, CK, 1 bhkl, cacib, BIR

120831 SKK Högbo int domare: Paul Stanton
Kessu Exc:1 chkl, CK, 1 bhkl, cacib, BIR
Xilly Exc:1 bkl

120825 Rasspecial Gol, Norge domare: Petra Junehall
Kessu aus Vinkona Exc:1 bkl, CK, 4 bhkl, res- cert
Xilly Exc:1 bkl

120811 SKK Köping domare?
Yin Exc:1 ökl, CK, 1 bhkl, cacib, BIR

120811 SBK Skellefteå domare: Åke Cronander
Åddy Exc:1 junkl, CK, 1 bhkl, BIR

120722 SKK Köping domare: Göran Bodegård
Zimba Exc:1 bkl, CK, CERT, 1 bhkl, cacib, BIM
Zorro Exc: 1 ökl, CK, 2 bhkl
Vinna Exc:1 chkl, CK, 1 btkl, cacib, BIR

120616 SKK int Avesta domare Ann- Marie Maeland
Åthello Exc:1 junkl
Zorro Exc:1 ökl, CK, 2 bhkl, res- cacib
Kessu aus Vinkona Exc:1 bkl, CK, CERT, 1 bhkl, cacib, BIM= Svensk Utställningschampion

120616 SBK Örebro domare: Benny Blid von Schedwin
Ålex VG junkl
Yin VG ökl

120610 SBK Gävle domare: Natalja Nekrosiene, Litauen
Kessu aus Vinkona Exc:1 bkl, CK, CERT, 1 bhkl, BIR, BIG-3

120609 SBK Borlänge domare: Martiha Östlund Holmsten
Kessu aus Vinkona Exc:1 bkl, CK, CERT, 1 bhkl, BIR
Zimba Exc:2 bkl, CK, res- cert, 2 bhkl

120527 SKK Vallentuna domare:?
Åskvigg 1: exc junkl

120519 SKK Nat Piteå domare: Rony Doedijns, Holland
Exc:1 junkl, CK, 1 bhkl, BIR

120428 SKK utställning Västerås domare: Hans Almgren
Kessu aus Vinkona Exc:1 ökl, CK, 1 bhkl, BIR

100324 SBK- utställning Strömsund domare: Fredrik Norgren
Åkey Exc:1 junkl
Xilly Exc:1 bkl, CK, CERT, 1 btkl, BIR

100312 Hovawartklubbens inofficiella utställning Rättvik domare:?
Åthello 1 vakl, HP, BIR- valp
Zimba 1 vuxenklass

120225 SBK Matfors domare: Annika Ulltveit- Moe
Xilly Exc:1 bkl

111211 Stockholms hundmässa domare: Petra Junehall
Vinna Exc:2 chkl, CK

111127 Norsk vinnarutställning Lilleström
Kessu aus Vinkona Exc:1 ukl, CK
Viska Exc ökl

111119 SBK- utställning Nedansiljans BK domare: Eva Liljekvist Borg
Åbelix 3
Ålex 4
Årras 2 HP
Åthello 1 HP, BIR- valp
Ådessa 2
Årca 1
Kessu aus Vinkona Excellent:1 ukl
Xilly Very Good bkl
Yin Very Good ökl

111112 Inofficiell utställning Vindeln domare: Aina Lundmark
Åddy 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG3- valp
Åkey 2 vakl, HP

111105 Inofficiell utställning Frösön domare: Annika Uppström
Ådessa 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG-3 valp

111001 SBK- utställing Gävle domare: Leni Finne
Vinna Exc:1 bkl, 1 btkl, CERT, BIR, BIG-3 = Svensk utställningschampion

110925 Rasspecial Flen domare: Ann- Christin Sultan (valpar) Maritha Östlund Holmsten (vuxna)
Åskvigg 3 vakl 4-6 mån
Unik Exc:3 ökl, CK
Xienna VG chkl

110917 SKK Högbo domare: Bo Wiberg
Zorro G
Vinna Exc bkl

110911 Utställning i Stockholmstrakten domare: Per- Erik Wallin
Åskvigg 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG 4- valp

110904 SBK- utställning Ljusdal domare: Maritha Östlund Holmsten
Årca 1 vakl 4-6 mån, HP, BIR- valp
Kessu aus Vinkona exc:1 junkl, CK, 1 bhkl, BIM
Viska exc:1 ökl, CK, 1 btkl, BIR

110903 Inoff utställning Karlskoga BK domare: Roland Fors
Ålex 1 vakl, HP, BIR- valp
Yin HP, BIR

110903 SBK- utställning Sveg domare: Anita Whitmarsh
Ådessa 1 vakl, HP, BIR- valp
Årca 2 vakl, HP
Kessu aus Vinkona, exc ukl, CK, 1 bhkl, BIM
Viska exc ökl, CK, 1 btkl, BIR

110820 SKK Svensk vinnarutställning Norrköping domare ?
Vinna Exc:1 bkl, CK, 3 btkl, CERT, Cacib

110814 SBK Skellefteå domare: Kurt Nilsson
Åddy 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS 1- valp

110807 SKK int Svenstavik domare:
Kessu aus Vinkona Excellent junkl
Viska Exc:1 ökl, CK, 1 btkl, cacib, BIR

110723 SKK int Köping domare: Miklos Levente, Ungern
Zorro Excellent: 1 junkl, CK, 1 bhkl, BIM
Vinna Excellent: 1 bkl, CK, CERT, 1 btkl , cacib, BIR

110710 SKK Alfta domare: Elina Hapaaniemi, Finland
Kessu aus Vinkona VG ukl
Viska Excellent ökl

110619 Rasspecial Avesta domare: Helge Ludwig
Kessu aus Vinkona Exc:1 junkl, CK, 4 bhkl, BIS- junior
Zimba VG junkl
Zorro VG junkl
Yambo G ukl
Xapp G ökl, GK exteriörbeskrivning och därmed KORAD
Xarek Exc: 1 ökl, CK, 2 bhkl, gk exteriörbeskrivning
Vinna Exc:2 bkl, CK, reservcert
Xienna Exc:1 bkl, CK, 1 btkl, CERT, Championat, BEST IN SHOW
Viska Exc:1 ökl, CK, 4 btkl
Niva Exc:1 vetkl, CK, 3 btkl, BIS- veteran

110611 Pieksämäki, Finland domare: Elena Ruskovaara
Laya BIR- veteran

110529 SKK Stockholm int dogshow domare: Yvonne Brink
Vinna excellent bkl, CK, CERT, 1 btkl, cacib, BIR
Zorro very good junkl
Zimba very good junkl

110515 SBK- utställning Gagnef- Floda BK domare: Petra Junehall
Xa excellent ökl

110115 Valputställning Smedjebacken domare: ?
Zorro 1 vakl 6-9 mån, HP, BIR- valp
Zimba 2 vakl 6-9 mån
Kessu aus Vinkona 1 vakl 9-12 mån, HP

101218 Stockholms Hundmässa domare: Wenche Eikeseth
Unik 1:2 ökl, CK, 4 bhkl

101114 SBK- utställning Rättvik domare: Fredrik Norgren
Kessu aus Vinkona 1 vakl 6-9 mån, HP, BIM- valp
Zimba 1 vakl 4-6 mån, HP, 2 bästa hanvalp
Zorro ?

100926 SBK- utställning Lindesberg domare: Åke Cronander
Zimba 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS- R valp
Jibbo 1 vetkl, HP, BIR- veteran, BIS-3 veteran
Xa 1:1 ökl

100919 SBK- utställning i Ljusdal domare: Eva Eriksson
Kessu aus Vinkona 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS- 3 valp
Zimba 2 vakl, HP
Vicko 1:2 ökl
Xienna 1:1 bkl
Leidi 1 vetkl, HP, BIR- veteran, BIS- 1 veteran

100918 SBK- utställning Sveg domare: Petra Junehall
Kessu aus Vinkona 1 vakl HP, BIR- valp, BIG- valp
Vicko 2 ökl
Xienna 1:1 bkl
Viska 1:1 ökl
Xilly, Viska och Vicko fick GK exteriörer för Bo Wiberg

100911 Utställning i Tranås domare: Gunilla Skallman
Quinnie 1:1 ökl, CK, 1 btkl, BIR

100912 Riksmästerskap för Hovawart i Vårgårda domare: Ines Mirbach, Tyskland (valpar) Kirsten Wesche, Tyskland (tikar)
Kessu aus Vinkona 2 vakl HP
Xienna 1:1 bkl, CERT
Vessla 1:3 ökl, CK

Xienna, Vessla och Vinna GK exteriörbeskrivning

100911 SBK- utställning Nordmaling domare:?
Maico 1:1 bkl, CERT, 1 bhkl, BIR= Svensk utställningschampion

100828 Norsk rasspecial, Vestby domare: Kirsten Wesche, Tyskland
Kessu aus Vinkona 1 vakl, HP, 2 bästa hanvalp
Xilly 2 ökl
Xienna 1:1 bkl, CK

100822 Inoff utställning Rättvik domare: Anne- Marie Maeland
Kessu aus Vinkona 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 4

100822 SKK Esklilstuna domare Anita Whitmarsh
Miraya 1 vetkl, CK, 2 btkl, BIR- veteran

100821 SKK Norrköping domare: Benny Blidvon Schedvin
Miraya 1 vetkl, CK, 2 btkl, BIR- veteran

100808 SKK int Svenstavik domare: Tapio Eerola, Finland
Maico 1:1 bkl
Viggo 1:2 ökl
Xienna 1:1 bkl
Viska 1:1 ökl, CK, 1 btkl, cacib, BIR
HP på uppfödargruppen som sedan slutade som BIS-R

100725 Finska hovawartklubben, Tervakoski Finland domare: Sascha Bonde Henriksen
Rudi 1:3 brkl, ERI (CK)

100717 SKK Alfta domare: Kurt Nilsson
Viska 1:1 ökl, CK, 1 btkl, BIR

100613 Rasspecial i Avesta domare: Gisbert Langheim, Tyskland
Xendo 1:2 ukl, CK
Xarek 1:1 ukl, CK, R bhkl
Maico 1:2 bkl, CK
Unik 1:R ökl
Viggo 1 ökl
Xilly 1:2 ukl, CK
Xienna 1:1 bkl, CERT, 1 btkl, IHF- cert, BIS
Viska 1:3 ökl, CK
Niva 1 chkl, CK, R btkl
Avelsklass Roxxie med Xendo, Xarek, Xilly, Xienna HP
Uppfödargrupp med Niva, Xarek, Unik, Viska HP och andra grupp

100612 SKK Int domare: Carl- Gunnar Stafberg
Viska 1: R ökl

100605 SBK- utställning Vänersborg domare: Birgitta Roos Börjesson
Vessla 1:1 ökl

100530 SKK Int Österbybruk domare: Kresten Scheel
Unik 1:1 ökl, CK, 2 bhkl, cacib

100523 SKK Nat Sundsvall
Yambo 1 vakl, HP, BIR- valp
Viska 1:3 ökl

100328 Valputställning Åsele domare: Kerstin Henriksson
Yambo 1 vakl, HP, BIR- valp, BIS-R valp

100327 SBK- utställning i Strömsund domare: Bo Wiberg
Xienna 1:1 HP ukl

100228 Valputställning i Örebro domare: Charlotte Orre Wallin
Yin 1 vakl, HP, BIR- valp

100123 Utställning Åbo, Finland. Domare: Kresten Scheel, Danmark
Hazel BIR+ BIR- veteran

091213 Hund 2009 domare: Cloude Voilet, Frankrike
Xendo 1:1 Ukl HP
Vinna 1:4 bkl
Viska 1:1 ökl CK 2 btkl res-cacib
Hazel 3 vetkl CK
Uppfödargrupp HP

091114 SBK- utställning Rättvik domare: Yvonne Brink
Xilly 1:2 ukl
Viska 1:1 ökl, CKm, 1 btkl, BIM

090920 SBK- utställning Ljusdal domare: Dan Ericsson
Vicko 1:1 ukl

090919 SBK- utställning Sveg domare: Nina Karlsdotter
Vicko 1:1 ukl, HP
Jibbo 1 vetkl, HP, BIM- veteran
Xa 1:1 junkl, HP
Heidi 1 vetkl, CK, 1 btkl, BIM, BIR- veteran, BIS- veteran
Elliegården 1 uppf kl, HP, BIS- uppfödarklass

090905 SKK Högbo domare:
Vinna 1:1 ukl, CK, R- btkl

090822 SBK Gagnef- Floda domare: Harry Hermansson
Xilly 1:2 junkl
Vinna 1:1 Hp ukl

090815 SKK Norrköping domare: Rony Doedijns, Nederländerna
Rista 1:2 ökl

090802 SBK Södertälje domare Robert Bambach, Rumänien
Xendo 1:1 junkl, CK, 3 bhkl, BIS- junior R

090802 SKK Svenstavik domare: Gunnel Holm, Finland
Vicko 1:1 ukl
Viska 1:1 HP ukl

090726 Rasspecial Tervakoski, Finland
Rudi CK (excellent) bruksklass
Laya CK (excellent) veteranklass

090705 SKK int Gotland domare: Yvonne Brink
Rufus 1 chkl, CK, 1 bhkl, cacib, BIR

090704 SKK Gotland domare: Hassi Assenmacher- Feyel
Rufus 1 chkl, CK, 1 bhkl, BIR

090705 Rasspecial i Osby domare: Elisabeth Dietchi
Hazel 1 vetkl, CK, 2 btkl, BIS- veteran

090614 Riksmästerskap i Gävle domare: Jürgen Krämer, Tyskland och Maritha Östlund Holmsten
Xigge 0 junkl (pga för liten storlek)
Xendo 1:2 junkl HP
Xarek 1:1 junkl HP, BIM- junior
Jibbo 2 vetkl, HP
Xienna 1:1 junkl, CK, 4 btkl, BIS- junior
Xa 1 junkl
Xilly 1:4 junkl HP
Xakka 1:R junkl HP
Vessla 1:3 ukl, CK
Vinna 1:4 HP
Viska 1:1, CK, R btkl
Hazel 1 vetkl, CK, 2 btkl, BIS- veteran
Risco 1:3 ökl
Qenzo 2 chkl
Hova Bondes Ida 1:4
Roxxie 1:3
Miraya 4 chkl
Elliegården blev bästa uppfödargrupp med Hazel, Viska, Xarek och Miraya

090530 Inofficiell utställning i Mora domare: Roland Fors
Xigge 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 4 valp

090516 Hovawartklubbens rasspecial i Nynäshamn
Xendo 1:1 junkl, CK, 4 bhkl, BIS- junior
Unik 1:2 ökl, CK
Hazel 3 vetkl, HP

090418 SBK- utställning Örnsköldsvik domare: Helge Lie, Norge
Xienna 1:1 junkl, CK, 1 btkl, BIM

090321 Valputställning Östersund domare: Siv Sandö, Norge
Xienna 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 2 valp

090308 Hovawartklubben inofficiella utställning i Rättvik domare: Harry Hermansson
Xigge 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG-2 valp
Xakka 1 vakl, HP, BIM- valp
Xa 3 vakl, HP
Xilly 4 vakl HP
Vixxie 3 vuxkl, HP
Vinna 4 vuxkl, HP
Viska R vuxkl, HP
1 uppfödarklass med HP

090110 Valputställning i Nyköping domare: Liz- Beth C Liljeqvist
Xa 2 vakl, HP

090105 My Dog Göteborg domare: Nina Karlsdotter
Vinna 1:1 junkl HP

081206 Stora Stockholm domare: Ove Germundsson
Unik 2 ökl
Vinna 1:3 junkl
Hazel 1 vetkl, CK, 3 btkl, BIR- veteran

081115 Valputställning Skogås domare: Hans Rosenberg
Xendo 1 vakl, HP, BIR- valp

081108 Inoffiiciell utställning Frösön, domare: Patric Ragnarsson
Xienna 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 1 valp, BIS-R
Niva 1 vuxenklass, HP, BIR, BIG- 1

081011 SKK int Sundsvall domare: Wenche Eikeseth
Vixxie 1:1 junkl

080928 SBK- utställning i Lindesberg domare: Maritha Östlund Holmsten
Vinna 1:1 HP junkl
Jibbo 1 vetkl HP, BIS- 2 veteran

080921 Dansk hovawartklubb rasspecial domare: Elisabeth Kapsch, Österrike
Qvintus excellent (CK) i öppen klass

080907 SKK Högbo domare: Zhuk Anatoli, Vitryssland
Unixx 1:2 ökl
Vixxie 1:2 junkl
Miraya 1 chkl, CK, 3 btkl

080824 SBK i Gagnef- Floda domare: Soile Bister, Finland
Vinna 1:1 junkl HP
Jarro 1 vetkl, HP, BIS- 2 veteran

080817 SKK int Nyköping domare: Hans van den Berg, Holland
Miraya 1 chkl, CK, 1 btkl, cacib, BIM

080816 SKK Norrköping domare: Johan Juslin, Finland
Miraya 1 chkl, CK, 1 btkl, BIR

080810 Riksmästerskap för hovawart i Vimmerby, domare: Margit Bohtur och Peter Walter
Viska 1:3 junkl
Vessla 2 junkl
Uma 1:4 bkl + GK exteriörbeskrivning
Skaija 1 bkl
Hazel 3 chkl, CK
Geisha 1 vetkl, CK, BIS- veteran
Uppfödarklass 1:4 HP

080809 Utställning i Boden domare: Yvonne Brink
Pascal 1:1 bkl, CERT, 2 bhkl
Rufus 1 chkl, CK, 1 bhkl, BIR

080803 SKK int Svenstavik domare: Goeff Kill, Australien
Viska 1:1 junkl, CK, 1 btkl, BIM

080302 Valputställning Köping domare: Anne- Marie Maeland
Vinna 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 3 valp

080726 Rasspecial Tervakoski, Finland
Rudi EH = 1:a pris
Laya EH
Omara EH

080727 Utställning i Boden domare: Ritva Raita
Rufus 1 chkl, CK, 1 bhkl, BIR

080726 SKK Ransäter domare:Gunilla Skallman
Rolex 1:1 ökl, CK, 1 bhkl, BIR
Vixxie 1:1 HP junkl

080720 SKK int Köping domare: Anne- Marie Maeland
Vinna 1:1 junkl HP

080713 SKK Alfta domare: Inese Pablaka, Lettland
Vinna 1:1 junkl, CK, 1 btkl, BIM
Vixxie 1:2 junkl

080705 Korningens exteriördel domare: Ulla Tjus
Unik GK

080703 Världsvinnarutställning domare: Leif Ragnar Hjort, Norge
Rufus 1 bkl
Hazel 1 vetkl, CK, BIM- veteran, WVW-08

080615 Rasspecial  Avesta domare: Harry Hermansson
Vessla 4 vakl
Vinna 3 vakl, HP
Viska 2 vakl, HP
Vixxie 1 vakl, HP, 2:a bästa tikvalp
Uppfödargrupp valpar 1 HP
Risco 2 ökl
Qenzo 3 chkl
Hova Bonde's Ida 2
Miraya 3 chkl, CK
Hazel 1 vetkl, HP, BIM- veteran

080608 Utställning domare: Salvador Janeiro
Rufus 1:1 bkl, CERT, 1 bhkl, BIR = Svensk utställningschampion

080608 Utställning Virkkala, Finland
Rudi EH "Mycket bra"

080531 SKK Int Piteå domare: Zhuk Anatoli, Vitryssland
Rufus 1:1 bkl, CERT, 1 bhkl, cacib, BIR

080531 Valputställning i Mora domare: ?
Vixxie 1 vakl, HP, BIM- valp
Vinna 2 vakl, HP
Uppfödarklass BIS- 4

080525 Valputställning Kolsva domare: Kristina Vakkala
Vinna 1 vakl, HP, BIR- valp

080517 Utställning Gävle domare: Jens Myrman
Vixxie 1 vakl HP, BIR- valp, BIG- 2 valp
Vinna 2 vakl HP

080504 SBK- utställning Timrå domare: August de Wilde
Viska 1 vakl
Maico 1:1 bkl, CERT, 2 bhkl

080503 SBK- utställning Härnösand domare: Leni Finne
Viggo 1 vakl
Viska 1 vakl
Maico 1:1 bkl

080412 Dalarnas kennelklubb, Avesta domare: Svante Frisk
Vinna 1 vakl, HP, BIR-valp, BIG-3
Vixxie 2 vakl, HP

080329 Valputställning Ludvika domare: Patric Cederlöf
Vinna 1 vakl, HP, BIR- valp
Vixxie 2 vakl, HP

080329 Valputställning Åby Travbana domare: Erica Winberg
Vessla 2 vakl HP

080323 Utst i Lappeenranta, Finland domare: Yvonne Brink
Laya 1:4 ökl

080322 Lilla Stockholm domare:?
Unik 1:2 ökl

080309 Tibetanska terriersällskapets inoff utst, Älvängen. Domare: Seija Wahlström
Vessla 1 vakl, HP, BIR- valp

080309 Hovawartklubbens inoffociella utst i Rättvik. Domare: Chicki Runnqvist
Vicko 2 vakl, HP
Viska 1 vakl ,HP, BIR- valp, BIG- 3 valp
Vixxie 2 vakl, HP
Vinna 3 vakl, HP
Qenzo 1 vuxenklass, HP, BIM
Uppfödargrupp, Elliegårdens 1 HP, BIS-1 av 5 uppfödargrupper

080224 Valputställning i Söderhamn domare: ?
Vixxie 1 vakl, HP, BIR- valp

080223 SBK- utställning Matfors domare: Fredrik Norgren
Vicko 1 vakl, HP, BIR- valp
Skaija 1:1 bkl

080217 Valputställning i Köping domare: Ulrika Göransson
Vinna 1 vakl, HP, BIR- valp, BIG- 4

080216 Utställning i Jokkmokk domare: Kurt Nilsson
Rufus 1 bkl, CERT, 1 bhkl, BIR