Resultat arbete hovawart

 

RESULTAT ARBETE HOVAWART



211007-08 Slutprov för patrullhundar HvSS
Kappa/ Moa- Lee GK Tjänstehundcert


210919 Appellklass spår Karlstad BK
Yavanna/ Anette 146p G


210905 Rallylydnad fortsättningsklass
Rex/ Lolita 97p kvalificerad runda = RLD


210904 SM hovawart Ljusdal
Vilja/ Mona Lägre klass spår 397p GK
Menja/ Marie Högre klass spår 441,25p GK


210903 Startklass lydnad SM hovawart Ljusdal
Samba/ Camilla 173p uppflytt
Menja/ Marie 166p uppflytt
Vilja/ Mona 165p uppflytt

Lazio/ Rose- Marie 137p GK


210822 MH
Gandalf


210814 MH Forshaga BK
At


210701 Öppen klass viltspår
Electra/ Marina 1:a pris = Svensk viltspårchampion


210623 Öppen klass viltspår
Electra/ Marina 1:a pris


210617 Doftprov Nosework eukalyptus Luleå BK
Celtic/ Yvonne GK


210613 Öppen klass viltspår
Electra/ Marina 1:a pris 


210602 MH Sollefteå BK
Omega


210516 MH Forshaga BK
Bilbo
Sauron
Aragorn
Galadriel
Nessa
Yavanna


210515 MH Forshaga BK
Maya
Kappa
My
Pi
Epsilon
Delta


210513 Korningens mentaldel Gagnef- Floda
Samba 336p GK


210405 Anlagsprov för blivande patrullhundar
Kappa/ Moa-Lee GK


201025 Korning Hovawartklubben Falkenberg
Vilja GK exteriör, GK mentaldel 339p = KORAD


201018 Apellklass spår Hammarö BK
Vilja/ Mona 217,5p uppflyttad


201004 Högre klass spår Östersunds BK
Inka/ Bodil 435,25p GK = SPH 2


200926 Mentalbeskrivning MH Luleå BK
Celtic Känd mental status


200919 Högre klass spår Ljusdals BK
Menja/ Marie 425p GK


200910 Lydnadsprov Norge
Tau/ Torild Bronsmärke beståt

200906 Mentalbeskrivning MH Gagnef- Floda BK
Vitesse Känd mental status
Lazio Känd mental status


200830 Appellklass spår Gävle BK
Lycka/ Marie 187p uppflyttad


200823 Mentaltest Gagnef- Floda BK
Tango 397p GK
Inka 460p GK = KORAD
Jenka ej GK
Disco ej GK


200822 Mentaltest Mora BK
Bolero 349p GK = KORAD


200811 Öppen klass viltspår SSRK Årjäng
Epsilon/ Kerstin 1:a pri


200802 Anlagsprov viltspår SSRK Årjäng
Epsilon/ Kerstin Godkänd


200723 Rallylydnad nybörjarklass Härnösands BK
Rex/ Lolita 88p kvalificerad = RLD N


200512 Anlagsklass viltspår
Electra/ Marina GK


200424 Viltspårprov öppen klass Östra Älghundklubben
Humle/ Lena 1:a pris = SViltspårprov öppen klass Östra Älghundklubben


200419 Viltspårprov öppen klass Östra Älghundklubben
Humle/ Lena 1:a pris


200414 Viltspårprov öppen klass Östra Älghundklubben
Humle/ Lena 1:a pris


200226 Nosework Doftprov eukalyptus
Vilja/ Mona GK


200215 Nosework TEM fordon klass 1
Humle/Lena dipl


200124 Rallylydnad Nybörjarklass Njurunda BHK
Rex/ Lolita 85p Kvalificerad runda


191109 Mentalbeskrivning hund MH, Helsingborg Brukshundklubb
Styrka Känd mental status


191019 Lydnadsklass I Heby BK
Lilja/ Lovisa 258,5p 1:a pris


191004 Slutprov tjänstehund patrull
Tango/ Classe GK = TJH (patrlh)


190929 Lägre klass spår
Lilja/ Lovisa 429,25p GK = SPH I


190928 MH Säffle BK
Vilja Känd mental status


190901 Rallylydnad Nybörjarklass Sundsvall
Rex/ Lolita 94p kvalificerat resultat


190901 BPH (beteende- och personlighetsbeskrivning)
Electra genomförd med skott


190825 MH, Mentalbeskrivning hund Ö. Härjedalens BK
Samtliga med känd mental status
Diva 

Lycka

Livlig

Karma

Bugga


190720 Appellklass spår Gävle BK
Rex/ Lolita 180p uppflyttad


190706 Lägre klass spår Hovawart- SM Osby
Inka/ Bodil 449p Uppflyttad


190616 Högre klass spår Hudiksvalls BK
Menja/ Marie 375,5p GK = SPH II


190602 Appellklass spår Njurunda BK
Rex/ Lolita 148p Godkänd


190601 Lägre klass spår Ljusdals BK
Inka/ Bodil 410,25p Godkänd


190526 Appellklass spår Östra Härjedalens BK
Lin/ Malin 157,25p Godkänd


190525 Lägre klass spår Östersunds BK
Inka/ Bodil 423p Godkänd = SPH 1


190521 NW (nosework) klass 1 Botkyrka BK
Humle/ Lena diplom nr 3= uppflytt till klass 2


190519 Lägre klass spår Södertälje BK
Electra/ Marina 449p Uppflytt


190519 Mentaltest Gagnef- Floda BK
Rex 415p GK = KORAD
Trek 282p ej GK


190511 UHP (uthållighetsprov) Skutskärs BK
Idun/ Maria GK


190504 Lägre klass patrull Ljusdals BK
Idun/ Maria 372,50p GK = PATRH I


190501 Starklass lydnad Östra Härjedalens BK
Inka/ Bodil 181p uppflyttad= LydnadsDiplom (LD startklass)


190413 Mentalbeskrivning MH Skutskärs BK
Inka Känd mental status


190413 Nosework 1 TEM
Humle/ Lena diplom


190330 Mentaltest MT Vallentuna BK
Lilja 326p GK = Korad


190324 Anlagstest för blivande partullhundar Enköpings BK
Tango/ Classe GK


190324 Startklass lydnad Njurunda BK
Inka/ Bodil 153p GK


190313 Certifiering specialsök
Ögonblick/ Lovisa sprängämnen, vapen (tidigare pyroteknik) GK


190310 Startklass lydnad Bollnäs BK
Inka/ Bodil 176,5p Uppflyttad


190310 Nosework TEM klass 1
Humle/ Lena diplom


190217 Nosework Gnesta- Trosa BK
Ögonblick diplom nr 3 klass 1, uppflyttad
Humle diplom nr 2 klass 1


190202 Doftprov 1 eukalyptus Nosework Guldnosen Karlstad 

Samba/ Camilla GK

Charleston/ Charlotte GK

 

190126 Startklass Sundsvalls BK

Rex/ Lolita 170p uppflytt

Rex/ Lolita 122p GK

 

190112 Nosework klass I Åkersberga

Humle/ Lena Diplom nr 2

 

190110 Doftprov 2 Nosework

Humle/ Lena GK

 

181201 Doftprov 2 Nosework

Ögonblick/ Lovisa GK

 

181125 Startklass lydnad Örebro BK

Lilja/ Lovisa 173p Uppflyttad = LD startklass

 

181124 Nosework klass I, Karlstad BK

Ögonblick/ Lovisa Diplom nr 2

 

181124 Föremålsök

Humle/ Lena Startklass GK

 

181111 Nosework klass I, Superima Gålö

Ögonblick/ Lovisa Diplom

 

181104 Nosework klass I, SBK- Sörmland Nynäshamn

Humle/ Lena Diplom

 

181020- 21 Certprov patrullhund Ludvika

Salsa/ Sandra GK

 

181013 Startklass lydnad Kramfors BK

Rex/ Lolita 154p godkänd

 

181007 Lägre klass spår Skellefteå BK

Örn/ Lena 489,75p, 2:a plac, Uppflytt

 

181006 Startklass lydnad

Lycka von Hove- Trönnes/ Louise 135p Godkänd

 

180930 Appellklass spår Östra Härjedalens BK

Inka/ Bodil 184p 1 plac, Uppflytt

 

180923 Startklass Ljusdals BK

Menja/ Marie 159p GK

Rex/ Lolita 109p ej GK

 

180915 Lägre klass spår Södertälje SM för hovawart

Ögonblick/ Lovisa 534,25p 1:a plac Uppflyttad

Menja/ Marie 433,50p, 2:a plac Uppflyttad

 

180914 Lydnad startklass Södertälje SM för hovawart

Electra/ Marina 173,5p Uppflytt

Inka/ Bodil 166p Uppflytt

Menja/ Marie 161p Uppflytt

 

180909 Lägre klass spår Södertälje BK

Electra/Marina 412,5p GK

 

180907-08 Certprov patrullhund

Idun/ Maria GK

 

180825 MH Ö.Härjedalens BK

Samba känd mental status

Salsa känd mental status

Jenka känd mental status

Tango känd mental status

Mambo känd mental status

Bolero känd mental status

Disco känd mental status

Charleston känd mental status

 

Idun/ Maria Godkänd runda rallylydnad

 

180818 Ögonblick/ Lovisa RLD-N (rallylydnadsdiplom nybörjarklass)

 

180707-08 Viltspår Ytterberg domare: Ulrika Andresson

Lin/ Malin 2 st 1:a pris varav det sista med HP, därmed Svensk viltspårchampion

 

180617 Appellklass spår Gävle BK

Idun/ Maria 201p Uppflytt

 

180520 Nosework Bollnäs

Idun/ Maria Bronsmedalj, SSE (särskilt samspelt ekipage) och utmärkelsen Domarens val

 

180505 Mentaltest Södertälje

Idun 318p GK

 

180421 Appellklass spår Strängnäs BK

Electra/ Marina 208,25p Uppflytt

 

180317 Inträdesprov för blivande patrullhundar Ludvika

Salsa/ Sandra GK

 

180107 Startklass lydnad Nykvarns hundhall

Lexxie/ Marina 158,5p GK

LEID SEMPER MAURIS EUISM